KAFA Dergisi, 2014 yılında Candaş Tolga Işık tarafından, gazeteci ve gazeteci olma hayalleri kuran çalışma arkadaşlarıyla beraber bir Ağustos gününde kuruldu. Çok kısa sürede adını, logosunu tasarlayıp, yazar kadrosunu hayal ettiğimiz bu 32 sayfalık dergi Eylül 2014 ayında, o yıl kaybettiğimiz Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba kapağıyla hüzünlü ama gururlu bir şekilde raflarda yerini almıştı. O aydan itibaren yazılı basın yolculuğunda emin adımlarla ilerledi. Her ay satış rakamları ikiye üçe katlandı. Daha bir yıl dolmadan Türkiye’nin en çok satan ve okunan dergisi oldu ve yaklaşık sekiz yıldır hâlâ Türkiye'nin en çok satan ve okunan dergisi unvanını koruyor.

KAFA Dergisinin içeriği öykü, deneme, şiir, röportaj ve karikatürlerden oluşuyor. Yazar kadrosu ise Türk edebiyatının çok önemli yazarları, Türk sanat dünyasının kıymetli oyuncuları ve sanatçılarından oluşuyor. Yıllardır koruduğu bu kadroyla okurla arasında önemli bir güven bağı oluştu. Bu bağlamda dergi, hayata dair tavrını “herkes konuşsun, herkes yazsın” olarak koyuyor. Bu zamana kadar dergide Tarkan, Sezen Aksu, Ferhan Şensoy, Müjde Ar, Süheyl Uygur, Adalet Ağaoğlu, Müjdat Gezen, Ertuğrul Özkök, Ataol Behramoğlu, Gülse Birsel, İlber Ortaylı, Sunay Akın, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Teoman gibi isimler yazdı. Ayrıca derginin her ay yazan ana kadrosunu da Sunay Akın, İlber Ortaylı, Nihat Sırdar, Umay Umay, Levent Erden, Metin Uca, İsmail Saymaz, Başar Başaran, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Mahir Ünsal Eriş, Nermin Yıldırım, Aylin Balboa, Akgün Akova, Dilan Bozyel, Bedia Ceylan Güzelce, Cem Güventürk, Gökhan Çınar, Marcus Graf, Yekta Kopan gibi isimler oluşturmakta.

KAFA Dergisi, beş yılın sonunda sadece bir dergi olarak kalmadı. Okurlar ve takipçileri tarafından çok sevilen bir marka hâline geldi. İçinden pek çok marka ve mecra çıkarttı; sosyal medya hesapları 1,5 milyondan fazla takipçiye ulaştı. 2019 yılında Nihat Sırdar, Güçlü Mete ve Candaş Tolga Işık tarafından kurulan Kafa Radyo yayın hayatına başladı. 2020 yılında başkanlığını Kafa Dergisi yazarlarından Gökhan Dağıstanlı'nın yaptığı Kafa1500 Reklam Ajansı, 2021 yılında ise kısa sürede YouTube dünyasının en çok izlenen kanallarından biri hâline gelen Kafa TV kuruldu.

Ayrıca basılı yayında hâlâ üretmeye devam ederken, bünyesine Kafa Çocuk ve Bilim Dergisi, Minik Kafa Dergisi, #tarih dergisi, Sadece Şiir Dergisi, fitbol dergisi gibi dergileri kattı.

Bir popüler kültür ve edebiyat dergisi çıkarmak, üstelik bunu basılı bir şekilde, 80-90’lar dönemi basılı ürünlere selam gönderir mahiyette yapmak, bizce bir başkaldırıydı aslında. Hâlâ öyle... Daha hızlı yaşıyor, daha hızlı tüketiyor, daha hızlı öğrenip, daha hızlı unutabiliyoruz. “KAFA” dergisi 92 sayıdır bu baş döndürücü hızın karşı kıyısında konumlandırıyor kendini ve akıp giden her şeye meydan okuyor. Üstelik koşturmak zorunda olan, bir süre sonra neden böyle koşturduğunu da unutan herkese çok keyifli bir “es” verme imkânı sunuyor.
KÜNYE

İmtiyaz Sahibi

KAFA GRUP REKLAM YAYINCILIK

Sorumlu Müdür

Mert Çanga

Genel Yayın Yönetmeni

Ayça Derin Karabulut

Görsel Yönetmen

Volkan Gökemre

Editörler

Emrah Akbaş, Derin Atalkın

Sosyal Medya Yöneticisi

Türkü Ata

Kapak Tasarım

Hakan Arslan

E-Posta: bizeyazin@kafadergi.com

Reklam: iletisim@kafa1500.com